patchtatuiruote

Ar medicininiai sensoriai taps mūsų „šeštuoju pojūčiu“?

Ar kada nors svarstėte kokią naudą technologijų inovacijos gali suteikti žmogaus sveikatos priežiūrai? Jau tūkstančius metų mes kreipiamės gydytojų pagalbos, kai atsiranda negeri, neįprasti pojūčiai kasdieniame gyvenime. Kartais tai būna tiesiog pojūčiai, kad kažkas negerai, o kartais kažkas labiau fiziškai jaučiamo, kaip sportinė trauma ar danties skausmas. Pastarieji pojūčiai yra rimta paskata kreiptis į gydytoją, sveikatos priežiūros paslaugų.

Kažkurioje evoliucinio kelio dalyje išsivystė nervinė sistema ir receptoriai- gyvybiškai svarbūs sensoriai, padedantys suprasti neįprastas būsenas ir išvengti rimtų pasekmių. Nors ilgame evoliuciniame kelyje receptoriai tapo gyvybiškai svarbiais organizmo sensoriais, žmogus taip ir neįgijo sugebėjimų pajausti tokių rodiklių kaip padidėjęs kraujo spaudimas, kuris yra nepastebimas, kol nepasiekia gyvybiškai pavojingų ribų (naudojamas terminas „tylusis žudikas“). Dauguma žmonių nejausdami žymių pokyčių gali toleruoti didelius gliukozės kiekius kraujyje. Padidėjęs kraujospūdis ir gliukozės kiekis kraujyje gali tapti rimtų lėtinių ligų priežastimi, o žmogus tai dažniausiai pajaučia per vėlai. Ir tai tik keletas fiziologinių rodiklių, kurių pokyčio dažnai nejaučiame arba pajaučiame per vėlai. Galbūt, čia žmogui padėti galėtų „technologinė evoliucija“ ir įvairūs dirbtiniai sensoriai?

MC10 BioStamp


Technologijų inovacijos medicininių sensorių srityje

Dabar technologijų pasaulis žengia į naują, modernių dėvimų sensorių erą, galinčių matuoti įvairiausius, įprastai žmogaus nejaučiamus rodiklius. Šios technologijos tampa pigesnės, smulkesnės, labiau prieinamos kiekvienam žmogui. Sensorių rinka per paskutinius keletą metų pateikė labai įdomių inovacijų. Bostone įsikūrusi MC10 parodė, kad sensorius ir kitą elektroniką galima paversti lanksčia, patogia medžiaga fiziologinių rodiklių matavimui. Šią vasarą mokslininkai Tel Avivo Universitete sukūrė ant odos dėvimus elektrodus, pavadintus elektronine tatuiruote, kuri gali matuoti raumenų ir nervinių ląstelių aktyvumą. Tatuiruotė pagaminta iš anglies elektrodų, adhezinio paviršiaus ir nanotechnologijomis pagrįsto kondukcinio polimero, kuris pagerina elektrodo efektyvumą. Ši elektrinė tatuiruotė gali sukelti perversmą medicininių sensorių rinkoje, nes ilgą laiką nenutrūkstamai matuoja fiziologinius signalus ir visai nedirgina odos. OMsignal yra puikus pavyzdys kaip sensorius galima patalpinti rūbuose ir netrikdant žmogaus kasdienėje veikloje stebėti sveikatos būklę. Proteus Digital Health savo sensorius siekia patalpinti vaistų tabletėse ir realiu laiku stebėti vaistų veikima bei jų sukeliamus pokyčius fiziologiniams rodikliams. Proteus keliu seka ir Britų Kolumbijos Universiteto mokslininkai, kurie sukūrė ant odos klijuojamą skausmo nesukeliantį mikro-adatų įrenginį, galintį indentifikuoti vaistų buvimą žmogaus organizme.

Kalbant apie skaudžias pasekmes sukeliantį vairavimą išgėrus, nuolat ieškoma įvairių sprendimų, kaip neleisti išgėrusiam žmogui vairuoti(pvz. leidžiama užvesti variklį tik papūtus į alkotesterį). Kalifornijos universiteto mokslininkai sugebėjo ir į šią sritį atnešti patogių inovacijų. Šių mokslininkų grupė išrado neinvazinę elektroninę tatuiruotę, matuojančia alkoholio kiekį prakaite, kūno paviršiuje ir perduodančią belaidžiu būdu informaciją į išmanujį telefoną.

Jeigu manėte, kad nėra sensorių, galinčių pasakyti kaip jaučiatės ir matuojančių smegenų elektrinį aktyvumą, tai klystate. The Muse yra puikus pavyzdys lengvo ir patogaus elektroencefalografo (toliau EEG), kuris gali padėti jums išmokti kontroliuoti savo emocijas ir streso lygį. Šis EEG įrenginys jau naudojamas neseniai pradėtame moksliniame tyrime Nevados Southern Hills ligoninėje. Naudojant The Muse sensorių ir Samsung planšetes vertinamas pacientų skausmas, remiantis skausmo suvokimu ir elektrinių smegenų impulsų pokyčiais. Tokiu būdu siekiama padaryti skausmo vertinimą mažiau subjektyviu, taip pat bandoma nuspėti aktyvėjantį paciento skausmą ir laiku jį malšinti.

Programėlė naudojama skausmo vertinimui


Pamačius tokį medicininių sensorių inovacijų progresą, turbūt, daugeliui sužadinama vaizduotė kaip sensoriai ateityje veiks mūsų gyvenimus ir leis kiekvienam daugiau žinoti apie savo sveikatos būklę. Sensoriai sukuria puikią galimybę medicinos prietaisus paversti miniatiūrine, nepastebima ir integruota sveikatos stebėjimo priemone. Galbūt, net tapti šeštuoju pojūčiu, dirbtiniu receptoriumi, padėsiančiu laiku aptikti sveikatos sutrikimus ir išvengti rimtesnių pasėkmių.

Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių apie inovatyvią mediciną.

Įveskite elektroninį paštą