VR2

7 technologijos, kurios pakeis sveikatos priežiūrą

Dabartinės sveikatos priežiūros modelis keičiasi ir sveikatos priežiūra tampa vis labiau personalizuota, prienama bet kada ir bet kur. Frost & Sullivan Visionary Healthcare research komanda identifikavo keletą technologijų, kurios labiausiai paveiks sveikatos priežiūrą iki 2025 metų.
Technologinė pažanga kompiuterijoje, dirbtinio intelekto, elektronikos ir nanotechnologijų srityse aktyviai prisideda prie sveikatos priežiūros industrijos transformavimo.

1. Kvantiniai kompiuteriai

Sveikatos priežiūra, ypač mokslinių tyrimų srityje, susiduria su vis didesniais duomenų kiekiais ir problemomis analizuojant juos. Didelio kiekio duomenų apdorojimas aktualus atliekant genomo sekvenavimą, stebint aplinkos bei žmogaus elgsenos ir paveldimumo faktorių įtaką sveikatai. Dabartiniai kompiuteriai ir superkompiuteriai yra nepakankamai galingi atlikti greitus didelio kiekio duomenų skaičiavimus ir pateikti reikšmingas įžvalgas. Tačiau kvantiniai kompiuteriai gali išspręsti šia problemą, nes jie geba daug greičiau atlikti skaičiavimus ir spręsti sudėtingą įvairių faktorių poveikį sveikatai.

Kvantinio kompiuterio procesoriaus iliustracija.


2. Dirbtinis intelektas

Žmogaus sugebėjimas analizuoti informaciją ir priimti sprendimus yra daug kartų geresnis už kitų planetoje gyvenančių rūšių atstovus, tačiau šie žmogaus sugebėjimas yra riboti, kai kalbame apie didelius kiekius informacijos. Dirbtinis intelektas gali padėti išanalizuoti informaciją ir pateikti sprendimus bei įžvalgas. IBM Watson dirbtinis intelektas gali išanalizuoti 40 milijonų dokumentų per 15 sekundžių. Taip pat dirbtinio intelekto mašinos turi galimybę mokytis savarankiškai ir tobulėti. Sveikatos priežiūroje tam tikros dirbtinio intelekto technologijos po truputį pradedamos taikyti radiologijoje, kur jos padeda gydytojams radiologams priimti tikslesnius sprendimus. Be to dirbtinis intelektas jau naudojamas analizuojant pacientų ligos istorijų informaciją, pagal kurią nuspėjamas tinkamiausias medikamentinis gydymas (Atomwise)

3. Robotizuota priežiūra

Robotai sveikatos priežiūroje naudojami gan seniai. Da Vinci chirurginis robotas yra vienas iš pavyzdžių. InTouch Health siūlomas telerobotikos sprendimas leidžia gydytojui atlikti nuotolinę viso paciento apžiūrą, nepaliekant savo kabineto. Aethon TUG robotai ligoninėse padeda vaistų atsargų, laboratorinių mėginių, pacientų maisto transportavime. Taip pat yra ir robotų, kurie naudojami senjorų priežiūroje ir gali perkelti pacientą iš lovos į vėžimėlį ir atvirkščiai (Robear robot, Riba robot). Nepamirškime ir pediatrijos, kur robotai taip pat gali atlikti labai svarbų vaidmenį gydant autizmo sutrikimus, fobijas. (Phobot, PARO, NAO, Milo).

Robear robotas

4. Nanorobotai

Nano dydžio robotai gali žmogaus kūno viduje keliauti kraujotakos sistema ir pasiekti įvairias kūno dalis. Dabar vykstantis tyrimas bando nustatyti nanorobotų pritaikymo galimybes matuojant gyvybinius rodiklius, atliekant kūno fiziologines funkcijas, pavyzdžiui nanorobotų naudojimas vietoje eritrocitų, pernešant deguonį arba vietoje leukocitų, kovojant su bakterijomis arba vietoje trombocitų, kraujo krešėjime. Nanorobotų pritaikymas yra labai platus, jie tai pat gali būti naudojami kaip ląstelių viduje implantuojami sensoriai, skirti diagnostikai molekulinės medicinos srityje, genų terapijoje.

Nanoroboto iliustracija


5. Medicininiai trikoderiai (diagnostikos įrenginiai)

Tai nešiojami, delne telpantys diagnostikos įrenginiai, kurie gali nuskenuoti žmogaus kūną ir diagnozuoti tam tikrus sutrikimus per kelias sekundes. Nors šie prietaisai kolkas nėra tikri, stambios kompanijos investuoja didelius pinigus į tokių prietaisų išradimą. Qualcomm kopanija paskelbė konkursą, kurio prizinis fondas yra 10 milijonų dolerių. Konkurso tikslas- sukurti vieną, delne telpantį prietaisą, kuris gali nustatyti 13 medicininių diagnozių, tarp jų streptokokinė angina, miego apnėja, prieširdžių virpesiai ir kitos. Konkurso laimėtojai bus paskelbti 2017 metais, manoma, kad tokie prietaisai bus prieinami visiems iki 2025 metų.

Trikoderio iliustracija

6. Virtuali realybė

Virtualios realybės technologijos gali būti taikomos medicininio mokymo srityje, atliekant virtualias chirurgines operacijas, studijuojant anatomiją. Papildyta realybė gali būti naudojama chirurginių procedūrų metu, sukuriant virtualias anatominių struktūrų (kraujagyslių), organų buvimo vietas. Pacientams virtuali realybė gali būti naudojama gydant fobijas, psichinius sutrikimus.

Virtuali realybė chirurgijoje

7. 3D spausdinimas

3D spausdinimas yra visiems gerai žinoma technologija. Sveikatos priežiūroje 3D spausdintuvai naudojami spausdinant vaistus, kas gali padėti kontroliuoti dozavimą ir suteikti labiau personalizuotą gydymą, keičiant vaistų sudedamąsias dalis. Kita sritis yra 3D biospausdinimas- galimybė atspausdinti audinius ir organus. Mokslininkams jau yra pavykę atspausdinti odos audinius ir persodinti juos nuo nudegimo nukentėjusiems žmonėms.

Manoma, kad šios septynios technologijos labiausiai pakeis sveikatos priežiūrą per ateinančius dešimt metų. Tikėkimės, kad šios technologijos taps prieinamos kiekvienam ir padarys sveikatos priežiūrą modernesnia ir labiau personalizuota.

3D spausdintuvu atspausdintas širdies modelis

Autorius

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių apie inovatyvią mediciną.

Įveskite elektroninį paštą