kaip siluma gydo skausma

Nugaros skausmo gydymas šildymu – patarimai, priemonės, poveikis


Skausmas – nuolatinis šiuolaikinio žmogaus palydovas. Dėl nugaros, kaklo, raumenų ir kitų judėjimo sistemos skausmų kenčia daugiau nei 80 proc. žmonių, todėl nukenčia gyvenimo kokybė, skausmas neigiamai veikia emocijas, mažėja darbingumas. Apie 90 proc. atvejų nugaros skausmo priežastis yra raumenų ir raiščių patempimai arba įtrūkimai.

Kas yra skausmas?


Tarptautinė skausmo tyrimo asociacija teigia, kad skausmas, tai nemalonus jausmas ir emocijos, susiję su tikrais arba galimais žmogaus organizmo audinių pažeidimais. Kada organizmą veikia pavojingi faktoriai, aktyvuojami mechanizmai, kurie skatina organizmo pasipriešinimą pažeidimams, todėl juntamas skausmas.

Skausmo židinys yra pažeistos žmogaus audinių ląstelės, iš kurių per pažeistą membraną į tarpląstelinę erdvę išsiskiria įvairios medžiagos, kurių paprastai už ląstelės ribų nebūna. Šios medžiagos sužadina receptorius, kurie nervais signalą perduoda galvos smegenims, kur suvokiame skausmą.

kas yra skausmas skausmo kelias

Kaip veikia šiluma?


Šiluma sušildo raumenis ir kitus audinius, todėl jie atsipalaiduoja, tampa minkštesni ir elastingesni, sumažėja šildomos kūno dalies įtampa, raumenų spazmai. Dėl šilumos poveikio prasiplečia kraujagyslės, todėl į atsipalaidavusius audinius priteka daugiau kraujo – pagerėja pažeistų audinių kraujotaka. Dėl pagerėjusios kraujotakos iš pažeistų audinių greičiau pašalinamos medžiagos, kurios dirgina receptorius ir sukelia skausmą. Į pažeistus audinius pristatoma daugiau deguonies ir maisto medžiagų, todėl suaktyvėja pažeistų audinių gijimo procesai. Be to, šiluma stimuliuoja termoreceptorius, kurie blokuoja perduodamus skausmo signalus.

Kaip naudoti šilumą skausmo gydymui?


Amerikos gydytojų kolegija savo naujausiose nugaros skausmo gydymo rekomendacijose šilumos procedūras nurodo tarp trijų efektyviausių nugaros skausmo gydymo priemonių, kartu su nugaros pratimais ir manipuliacijomis rankomis. Tačiau svarbu teisingai naudoti šilumą, nes kitu atveju galima net pabloginti būklę.

1. Šilumos nenaudokite pirmas tris paras prasidėjus ūmiam skausmui. Šiuo laikotarpiu pažeistuose audiniuose vyksta aktyvūs uždegiminiai procesai, plečiasi tinimas, todėl dėl šilumos suaktyvėjusi kraujotaka tik padidina uždegimą ir tinimą. Pirmas tris paras rekomenduojamos šaldymo procedūros.

Nenaudokite šilumos pirmas
0
Dienas

2. Šilumos nenaudokite vakarais, po aktyvaus darbo, po kineziterapijos ir kitų aktyvių procedūrų ar pratimų, nes po krūvio pažeistuose audiniuose suaktyvėja uždegiminis procesas, kurį šiluma tik sustiprina. Šiuo atveju taip pat rekomenduojamos šaldymo procedūros.

3. Sušildyti audinius geriausia iš ryto arba prieš atliekant pratimus, prieš aktyvų darbą, taip pat prieš masažą ar osteopatijos procedūras, nes suminkštėję ir elastingi audiniai veiksmingiau reaguoja į atliekamą procedūrą.

4. Geriausiai šildymo efektas pasireiškia, jeigu temperatūra yra 50-60 ⁰C, o procedūros trukmė nuo 30 min. iki 2-3 val. Tačiau jeigu neturite tiek laiko, tai ir kelios minutės šilumos palengvins būklę ir pagerins bendrą savijautą.

Geriausiai šildymo efektas pasireiškia, jei temperatūra yra
50-60 ⁰C
Optimaliausia šildymo procedūros trukmė
Nuo 30 min. iki 2-3 val.

Šildymui naudojamos priemonės


1. Tepalai, kremai, geliai ir purškalai, kurių sudėtyje yra cheminės medžiagos, sukeliančios šiluminį efektą audiniuose.

sildantys kremai

2. Pleistrai, prisotinti šiluminį efektą sukeliančiomis cheminėmis medžiagomis.

sildantys pleistrai

3. Šiltu vandeniu užpildoma guminė pūslė („grielka“)

4. Šiltame vandenyje sušildoma gelio talpa.

susildoma gelio talpa

5. Elektriniai kūno šildytuvai.

elektrinis sildytuvas

mHealth.lt rekomenduojamos šildymo priemonės


1. Metalo oksido ir gipso mišiniu užpildyti pleistrai.

a. Sušyla reaguojant su aplinkos oro deguonimi
b. Skleidžia iki 55 ⁰C temperatūrą
c. Šildo iki 12 val.
d. Sudėtyje nėra vaistų, nesukelia alergijų
e. Užklijuojamas ant kūno, todėl neapriboja judėjimo laisvės
f. Pigūs, vienkartiniai


2. Šilumą skleidžiantys geliai.

a. Sušyla dėl uždaroje talpoje esančiame gelyje vykstančios reakcijos
b. Skleidžia iki 60 ⁰C temperatūrą
c. Šildo iki 3 val.
d. Nėra vaistų, nesukelia alergijų
e. Naudojami su lengvu medžiaginiu diržu, todėl beveik nesukelia nepatogumų judant
f. Vienas gelis gali būti panaudotas iki 5000 kartų

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Naujienlaiškis


  • Naujienos

    Atsiųsime pagrindines naujienas iš mhealth svetainės.

  • Produktai

    Sužinosite apie atsiradusias naujas paslaugas ir produktus.

  • Nuorodos

    Pateiksime įdomių straipsnių apie inovatyvią mediciną.

Įveskite elektroninį paštą